Terani Couture 242M3357 - Beaded Top A-Line Evening Gown
- We currently have 2 in stock.
- Inventory on the way
| Style: | terani_242M3357 |
| Fabric: | Stretch Mikado |
| Length: | Long |
| Neckline: | Off Shoulder |
| Waistline: | Natural |
| Silhouette: | A-Line |
Please refer to our returns and exchanges policy page (click here) for more details.
| Size | 00, 0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24 |
|---|---|
| Color | Emerald, Rose, Taupe, Navy |
Description
| Style: | terani_242M3357 |
| Fabric: | Stretch Mikado |
| Length: | Long |
| Neckline: | Off Shoulder |
| Waistline: | Natural |
| Silhouette: | A-Line |
SIZE GUIDE
|---|---|
How to measure your size? Watch Below:
After determining your unique measurements, refer to the dress designer's size chart. Sizes are often different between designers. Size 2 in Jovani, can easily be a size 0 in Alyce! It is extremely important to utilize each designer's size chart, when purchasing multiple dresses!
If you are between sizes ALWAYS go a size up as a dress can be altered smaller, but not larger.
EVENING/PAGEANT/MOB/PROM/COCKTAIL/HOMECOMING
Inches
| Size | BUST | WAIST | HIPS |
|---|---|---|---|
| 00* | 32.5" | 25" | 35.5" |
| 0 | 33.5" | 26" | 36.5" |
| 2 | 34.5" | 27" | 37.5" |
| 4 | 35.5" | 28" | 38.5" |
| 6 | 36.5" | 28" | 39.5" |
| 8 | 38" | 30.5" | 41" |
| 10 | 39.5" | 32" | 42.5" |
| 12 | 41.5" | 34" | 44.5" |
| 14 | 43.5" | 36" | 46.5" |
| 16 | 46.5" | 39" | 49.5" |
| 18 | 49.5" | 42" | 52.5" |
| 20 | 51.5" | 44" | 54.5" |
| 22 | 53.5" | 46" | 56.5" |
| 24 | 55.5" | 48" | 58.5" |
Centimeters
| Size | BUST | WAIST | HIPS |
|---|---|---|---|
| 00* | 82.6" | 63.5" | 90.2" |
| 0 | 85.1" | 66" | 92.7" |
| 2 | 87.6" | 68.6" | 95.3" |
| 4 | 90.2" | 71.1" | 97.8" |
| 6 | 92.7" | 73.7" | 100.3" |
| 8 | 96.5" | 77.5" | 104.1" |
| 10 | 100.3" | 81.3" | 108" |
| 12 | 105.4" | 86.4" | 113" |
| 14 | 110.5" | 91.4" | 118.1" |
| 16 | 118.1" | 99.1" | 125.7" |
| 18 | 125.7" | 106.7" | 133.4" |
| 20 | 130.8" | 111.8" | 138.4" |
| 22 | 135.9" | 116.8" | 143.5" |
| 24 | 141" | 121.9" | 148.6" |